MĪTI PAR GRŪTNIECĪBU



Necel rokas!
Nedzer kafiju!
Nelido ar lidmašīnu!
*Jaunākos mītus es pētu Instagram storijos @alisa.mamom, līdz ar jaunu informāciju raksts papildinās.

Kuri no daudzajiem nelūgtajiem padomiem ir prātīgi brīdinājumi topošajām māmiņām, bet kuri tikai mīti? Noskaidrosim!




Ir jāēd par diviem



Ja īsi, mūsdienu speciālisti, kuri savā darbībā balstās pierādījumos, ir vienisprātis, ka jāēd ir nevis par diviem, bet gan – diviem. T.i. nevajag divas reizes palielināt ēdiena daudzumu. Protams, grūtniecības laikā vajadzība pēc kalorijām palielinās, taču cik lielā mērā?

"Runājot par pirmo trimestri, kopumā ir nepieciešams tikpat enerģijas, cik pirms grūtniecības. Sākot ar otro trimestri, mammas organismā rodas vajadzība pēc papildu enerģijas: par aptuveni 340 papildkalorijām dienā, sākot ar trešo — par 450 kalorijām".


Poļina Šinkaruka
uztura speciālists mammām
@polina_nutrio

Šeit daži ideāli un uzturvielām bagāti varianti:

50 gr humusa + gurķis +saldais pipars = 100 kcal
+
1 gī sviestā septa ola + saujiņa aveņu + pusīte avokado = 280 kcal
=
380 kcal

sarkanās zivs steiks + liels škīvis dārzeņu salātu = 450 kcal




Un kāds ēdiena daudzums tam atbilst?
Kā izskatās 350 — 450 kalorijas

Un šeit reālāks variants.
Tās pašas kalorijas, taču ēdiena veselīgums pilnīgi cits.

40 gr piena šokolādes = 215 kcal
+
50 gr banānu čipšu 180 kcal
=
395 kcal

kafijas tase ar pienu un sīrupu + cepumi = 450 kcal


Protams, attiecībā uz veselīgu uzturu es uzticos speciālistiem. Un vēl, atbalstot visas mammas, tētus un bērnus, atgādināšanu, ka bauda, kuru sniedz ātrie ogļhidrāti, arī mēdz būt ļoti svarīga – galvenais ir ievērot balansu un individuālās īpatnības. Jo labums, kuru sniedz bauda, arī ir labums, vai tad ne?
Starp citu, dažu vecmāšu ieskatā, apēstā daudzums ietekmē mazuļa svaru tikai tad, ja māmiņai ir gestoze.

Bieži vien grūtniecības laikā gribas kādu noteiktu produktu, taču tas ne vienmēr ir ēdams, kādēļ tā?
Pētām grūtnieču iecienītākās garšas!




Grūtnieces vēlas kaut ko sāļu u neēdamu

"Vispirms ir jānodala divi jēdzieni: izteiktu vēlmi pēc kāda noteikta ēdiena veida un nedabisku vēlmi pēc kaut kā neparasta – ledus, krīta, māliem, zemes un pat akmeņiem (šādu stāvokli sauc par paroreksiju).

Piemēram, vēlme apēst ledu, mālus un krītu, ostīt laku un benzīnu var liecināt par dzelzs deficītu organismā. Savukārt vēlme apēst ziepju gabaliņu – par cinka.

Runājot par parastu ēdienu, arī šeit sava loma ir hormonālajām izmaiņām, deficītu, kultūrā balstītiem un psiholoģiskajiem aspektiem. Piemēram, hormonālās izmaiņas pamaina grūtniecēm garšas uztveri; tieši tādēļ pat vislielākajām kafijas mīļotājām grūtniecības laikā bieži vien zūd vēlme dzert kafiju."




Poļina Šinkaruka
uztura speciālists mammām
@polina_nutrio
T.i., ja gribas daudz konkrētā ēdamā produkta, nav teikts, ka tas ir saistīts ar deficītu,
(taču, iespējams, ka ar to). Ne vienu reizi vien esmu dzirdējusi no sievietēm, ka viņas gaida: kad tad grūtniecības laikā beidzot sagribēsies zemenes nakts laikā? Tas ļoti līdzinās kultūrā balstītai īpatnībai. Sagādāt grūtniecei kaut ko neparastu nakts vidū taču nozīmē ļaut sievietei sajust, ka partnerim viņa rūp,
vai tad ne? Vai tomēr tas ir saistīts ar deficītu un hormoniem, kā jūs domājat? 🙂



Tad ko lai dara, ja grūtniecības laikā kārojas kaut ko dīvainu? Pārbaudīt, kādi ir deficīti un meklēt risinājumu kopā ar speciālistiem.

Un, protams, nenoteikt sev vitamīnu devas uz labu laimi.

Daži ārsti piedāvā veikt paplašinātu asins analīzi, lai izsvērtu, kāda ir nepieciešamība lietot sintētiskos vitamīnus (jo sevišķi kompleksu veidā). Taču iniciatīva, protams, var nākt arī no jums. Varat palūgt ārstam nosūtījumu vai apspriest šo jautājumu.

Iecienītākās garšas grūtniecības laikā var mainīties. Turklāt tā var būt gan ļoti liela vēlme pēc kāda konkrēta ēdiena, gan arī vēlme apēst kaut ko neēdamu (paroreksija).

Grūtniecēm nav obligāti pilnībā jāatsakās no kofeīna. Saskaņā ar PVO rekomendācijām līdz 300 mg kofeīna dienā ir uzskatāms par nekaitīgu daudzumu​​. Taču svarīgi ir paturēt prātā, ka kofeīnu satur arī šokolāde, tēja (arī zaļā), kokakola, kakao.

Tādēļ lielākā daļa ārstu ir vienisprātis, ka 1-2 tases latte kafijas ir pieļaujamas ar nosacījumu, ka dienas laikā sieviete neuzņem daudz kofeīna ar citiem dzērieniem. Lai gan, protams, viss ir atkarīgs no individuālās reakcijas. Bieži vien sievietēm grūtniecības laikā vairs negribas kafiju, bet gadās arī otrādi: rodas ļoti liela patika pret to, pat ja iepriekš tādas nebija.

Aptuvenais kofeīna saturs dzērienos pēc Kanādas Veselības ministrijas versijas. Starp citu, dati šādās tabulās ir ļoti atšķirīgi. Lieta tāda, ka kofeīna saturs ir atkarīgs ne tikai no paša dzēriena, bet arī no pupiņām, grauzdējuma un citiem faktoriem.


Grūtniecēm nedrīkst dzert kafiju

Dažu vecmāšu ieskatā, nav zināms, cik lielā mērā konkrētais bērns ir jūtīgs pret kofeīnu, un viņas iesaka pēc iespējas minimizēt kafijas lietošanu.

Jāizlemj, kā vienmēr, ir mums pašām.

Neskaidrās situācijās ar pretrunīgām rekomendācijām, es saskatu divus rīkošanās ceļus:

1. Pašas reakcija
Dažām grūtniecēm tā būs šāda: saskaņā ar pētījumiem drīkst izdzert divas tasītes kafijas – tātad dzeru ar mierīgu sirdi.
Bet citām šāda: tā, tomēr ir arī tādi ārsti, kas iesaka minimizēt kafijas lietošanu – tātad es jutīšos mierīgāk bez kofeīna.

Bieži vien reakcija ir tā, kas nosaka izvēli.

2. Speciālista viedoklis
Bieži vien jautājumu risināšanā mums palīdz nevis sausi fakti, bet gan tā speciālista viedoklis, kuram mēs uzticamies. Ārsta, vecmātes, dūlas, speciālista, kas palīdz sagatavoties dzemdībām. Bet dažkārt, ja nav nekādas skaidrības, otrās vai trešās personas viedoklis. Jā, vērsties pie dažādiem speciālistiem ar vienu un to pašu jautājumu ir ok, un tas var pazemināt trauksmes līmeni!

Šoreiz nepieskarsimies tam, kā kofeīns ietekmē dzelzs uzsūkšanos, taču katram gadījumam pabrīdināšanu, ka straujš kofeīna patēriņa samazinājums var izraisīt depresiju.





Māmiņas kustības nevar aptīt nabassaiti. Nabassaites stāvoklis ir atkarīgs no tās garuma, augļa ūdens daudzuma un paša mazuļa kustībām. Patiesībā šāds stāvoklis ir sastopams ļoti bieži (20-30% no visu grūtniecību skaita), un vesela virkne pētījumu liecina, ka viena aptīšanās un nelabvēlīgs iznākums dzemdībās nav saistīti.





Roku pacelšana virs galvas var aptīt nabassaiti ap bērna kaklu

Saikne starp toksikozi un bērna dzimumu zinātniski nav pierādīta. Tieši tāpat, kā nav pierādīta saikne starp grēmām grūtniecības laikā un bērna matu biezumu. Paredzēt dzimumu pēc vēdera formas arī var tikai ar 50% varbūtību. :)
Toksikoze norāda uz bērna dzimumu

Ieklausieties sevī un mazulī, nekautrējieties uzdot jautājumus speciālistiem un sekojiet jauniem mītiem šajā rakstā un manos storijos!
Читать другие статьи